صدیق تعریف: می‌خواهم شاگرد خلف تربیت کنم

صدیق تعریف: می‌خواهم شاگرد خلف تربیت کنم

صدیق تعریف گفت: در حال حاضر ترجیح می‌دهم در زمینه موسیقی شاگردان خلف تربیت کنم. شاگردان هنرمندی که صرفا به هنر و جایگاه والای آن بیاندیشند.
این هنرمند پیشکسوت در گفت‌وگویی با خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره فعالیت‌های اخیرش گفت: هم‌اکنون قصد اجرای کنسرت در خارج از کشور را داریم که نوروز امسال به روی صحنه خواهد رفت. اجرای این کنسرت در یکی از کشورهای اروپایی قطعی است و مشغول رایزنی برای اجرا در چند شهر دیگر اروپا نیز هستیم.
او در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا مدت‌هاست در ایران اجرای صحنه‌ای نداشته است‌، اظهار کرد: بارها تصمیم گرفتیم در ایران کنسرت برگزار کنیم اما مشکلات متعددی این فرصت را برای ما ناهموار کرد. امیدوارم در ادامه‌ی اجراهای اروپا سعادت اجرا در شهرهای مختلف ایران را هم پیدا کنم.
این مدرس آواز ایرانی در پاسخ به پرسشی درخصوص کم‌کاری‌هایش به عنوان دست کشیدن او از فضای موسیقی تلقی می‌شود، گفت: من از فعالیت‌های موسیقی دست نکشیده‌ام؛ چند آلبوم نیز در حال تهیه در استودیو است و هم اکنون در مراحل اجرایی به سر می‌برد.
دلیل عدم انتشار آلبوم نیز همین بی‌سروسامانی‌ها است که انتشار آلبوم‌های موسیقی بازگشت مالی ندارند وخیلی سریع روی سایت‌های اینترنت قرار می‌گیرند از طرفی استقبال شایسته‌ای از سوی مخاطبان در ارتباط با آلبوم‌های موسیقی نمی‌شود.
این هنرمند درباره استفاده از هنرمندان جوان در اجراهای صحنه‌ای‌اش گفت: عموما در اجراهای صحنه‌ای مایلم که با جوانان با استعداد هم به روی صحنه بروم.
***
صدیق تعریف خواننده ایرانی متولد 1335 در سنندج است.
او از دوران دبیرستان در تئاتر های دانش‌آموزی بازی می‌کرد و پشت صحنه یا روی صحنه آواز نیز می‌خواند. در سال ۱۳۵۴ به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۵۹ در رشته هنرهای نمایشی فارغ التحصیل شد. از جمله اساتید وی در دانشکده می توان به بهرام بیضایی، هوشنگ گلشیری، شمیم بهار، گلی ترقی، میرفندرفسکی، سمندریان و داریوش آشوری اشاره کرد.
او در طول فعالیت حرفه‌ایش با موسیقیدانانی چون محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، حسین دهلوی، فرهاد فخرالدینی، جلال ذوالفنون، حمید متبسم، مجید درخشانی، حسین یوسف‌زمانی، گروه «همنوازان» و گروه «کامکارها» همکاری کرده است.
همچنین هنرمندانی چون سالار عقیلی،حسین علیشاپور، مهدی کلاهدوز و... از جمله شاگردان او بوده‌اند

درباره صدیق تعریف

صدیق تعریف (زاده 25 دی 1335 در سنندج)، ردیف‌دان و خواننده سنتی ایرانی اهل ایران است. صدیق تعریف در دوران فعالیت هنری اش با هنرمندان سرشناس بسیاری از جمله محمدرضا لطفی (در آلبوم چاووش 10 (به یاد طاهرزاده)، جلال ذوالفنون (در آلبوم شیدایی)، حسین علیزاده فرهاد فخرالدینی همکاری داشته‌ است.