ذوالفنون و زيستني كمياب و گرانبها

ذوالفنون و زيستني كمياب و گرانبها

   «حدودا سال 67 بعد از بيرون آمدن گل صد «برگ» از نزديك با ايشان آشنا شده و همكاري مشتركي را به هم پيشنهاد كرديم.
   طي مدت كوتاهي از نزديك با هم رفاقت پيداكرديم و كم كم رفت و آمدهايمان بيشتر شد و پروژه يي را با هم شروع كرديم. محصول اين همكاري مشترك اثر معروف «شيدايي» بود. اين آلبوم طي يك پروسه يكساله و حتي بيشتر شكل گرفت. كار با حسن نيت و همفكري دوجانبه پيش مي رفت.
   هرگونه پيشنهادي را به سعه صدر و فروتني و مهرباني بسامان مي رساندند. از جمله تصنيف «شيدايي» كه براساس ملودي كردي با فرازي كه اضافه كرده بودم (كه گويي ادامه همان ملودي است) بسامان رسيد و استاد فريدون مشيري هم شعري بر اين ملودي سرودند و «ازنگاه ياران به ياران ندا مي رسد» شيدايي متولد شد.
   براي بنده افتخاري بود كه با استاد ذوالفنون و استاد مشيري در اين اثر همراه بودم. از خصوصيات بارز و برجسته ايشان انعطاف پذيري و تواضع ذاتي شان بود، هرگونه پيشنهادي را با روي گشاده قبول مي كردند و از دل اين ارتباط دوستانه و عاطفي اثر خودبه خود شكوفا شد.
   استاد ذوالفنون سه تار را از حالت درجه دويي خارج ساخت و به عنوان ساز درجه يك درموسيقي ايران تثبيت كرد. همچنين ايشان در شيوه نوازندگي صاحب امضا بودند.
   استاد ذوالفنون در اوج بي نيازي از معرفت و معنويتي عارفانه برخوردار بود كه در روزگار فعلي اين گونه زيستن كمياب و نادر است.»

روزنامه اعتماد، شماره 2362 به تاريخ 17/1/91، صفحه 8 (موسيقي)

درباره صدیق تعریف

صدیق تعریف (زاده 25 دی 1335 در سنندج)، ردیف‌دان و خواننده سنتی ایرانی اهل ایران است. صدیق تعریف در دوران فعالیت هنری اش با هنرمندان سرشناس بسیاری از جمله محمدرضا لطفی (در آلبوم چاووش 10 (به یاد طاهرزاده)، جلال ذوالفنون (در آلبوم شیدایی)، حسین علیزاده فرهاد فخرالدینی همکاری داشته‌ است.