صدیق تعریف: موسیقی اصیل ایرانی از شاخص‌ترین ارزش‌های هویتی ما است

صدیق تعریف: موسیقی اصیل ایرانی از شاخص‌ترین ارزش‌های هویتی ما است

در این جلسه «تعریف» به این مساله اشاره کرد که شناسنامه و هویت هر ملتی بستگی به گذشته فرهنگی و هنری‌اش دارد و یکی از شاخص‌ترین ارزش‌های هویتی و ملی ما، موسیقی اصیل و آواز و موسیقی دستگاهی کشورمان است. پوریا اخواص (خواننده) و سینا خشک بیجاری (نوازنده تنبک) نیز در این برنامه به عنوان گروه مهمان ویژه، به اجرای قطعات موسیقایی پرداختند.

او همچنین در سخنانی با اشاره به این که اغلب اجراها و آلبوم‌ها و کنسرت‌های حال حاضر کشورمان، تصنیف، قطعات ضربی و قطعات عامه پسند هستند، اظهار کرد: «موسیقی در کشورمان بیشتر برای رضایت مخاطبان عام اجرا می‌شود؛ البته وجود این نوع اجراها هم مشکلی ندارد. به شرطی که از طرق مختلف و رسانه‌ها و برنامه‌های مختلف روشنگری شود که ارزش و اعتبار موسیقی اصیل ایرانی با آواز است. مقصودم این نیست که تصنیف و قطعات ضربی ارزش کمتری نسبت به دیگر موسیقی ها دارند، اما اساسا آواز ایرانی، آواز خاصی است که طی قرون متمادی و تجربه و آزمون و خطا به دست آمده و به هر حال بخشی از شناسنامه ملی موسیقایی ما به حساب می‌آید.»
تعریف با بیان این که متاسفانه موسیقی اصیل ایرانی، امروز بسیار کم شده است، عنوان کرد: «در چنین جلساتی که موسیقی برای اهل فن اجرا می‌شود، باید به سمت موسیقی‌های اصیل‌تری برویم که ریشه در موسیقی دستگاهی ما دارند و همه چهارگروهی که امشب به اجرای موسیقی پرداختند، اجراهایشان مبتنی بر اصول موسیقی ایرانی بود. در این گونه جلسات قرار است که دوباره برگردیم به اصالت‌ها و یادآوری کنیم که چه بوده‌ایم و متاسفانه امروز تبدیل شده‌ایم به آوازهایی که در سالن‌های بزرگ اجرا می‌شود و بیشتر از این که به جنبه های موسیقایی توجه شود به جلب رضایت مشتری توجه می‌شود. شناسنامه و هویت هر ملتی بستگی به گذشته فرهنگی و هنری اش دارد و یکی از شاخص‌ترین ارزش‌های هویتی و ملی ما، موسیقی اصیل و آواز ما و موسیقی دستگاهی ما است. آرزو می‌کنم در سازمان‌ها و حوزه‌های دیگر و به ویژه صدا و سیمای کشورمان، که می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد، جلسات حداقلی برای موسیقی برگزار شود و مردم را با گذشته و اصالت‌هایشان بیشتر آشنا کنند. متاسفانه روز به روز از اصالت‌ها دور می شویم و نتایج آن را در جامعه می‌بینیم.»
علیرضا تاجیک به همراه آنارام زهرایی(نوازنده تار) و ماهور زمانه پور(نوازنده تنبک) یکی از گروه‌‌های شرکت کننده در مراسم بودند که به اجرای برنامه ای در دستگاه شور و آواز ابوعطا با اشعاری از مولانا و رهی معیری پرداختند.

شروین مقیمی نیز به همراه عیسی زارعی (نوازنده تار) به اجرای آوازی در بیات اصفهان با شعری از هوشنگ ابتهاج و تصنیفی از علی اکبر شیدا پرداختند. همچنین حمیدرضا خدادادی به همراه سروش نبوی (نوازنده تار) اجرای آوازی در دستگاه سه گاه با غزلی از حافظ و تصنیفی از استاد حبیب اله بدیعی با شعر نواب صفا را روی صحنه بردند.
سید مهدی بهشتی به همراه علیرضا سامانی(نوازنده سه تار) و مرتضی میرباقری(نوازنده کمانچه) آوازی در دستگاه همایون با شعر کمال اسماعیل و تصنیف یادباد از ساخته های استاد فقید پرویز مشکاتیان اجرا کردند. در پایان شروین مقیمی و گروهش از سوی داوران به عنوان گروه برتر بیست ‌و دومین شب‌ آواز ایرانی انتخاب شد. این برنامه، همچون ماه‌های گذشته با اجرای عباس سجادی مجری تلویزیون و کارشناس ادبیات و موسیقی برگزار شد.
برنامه شب آواز ایرانی به همت مرکز موسیقی و موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر با هدف تجلیل از جایگاه هنر آوازخوانی، کشف و معرفی چهره‌های جدید شکل گرفته است و آخرین شنبه های هر ماه ساعت ۱۸ در تالار «اندیشه» حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به حافظ برگزار می‌شود.

درباره صدیق تعریف

صدیق تعریف (زاده 25 دی 1335 در سنندج)، ردیف‌دان و خواننده سنتی ایرانی اهل ایران است. صدیق تعریف در دوران فعالیت هنری اش با هنرمندان سرشناس بسیاری از جمله محمدرضا لطفی (در آلبوم چاووش 10 (به یاد طاهرزاده)، جلال ذوالفنون (در آلبوم شیدایی)، حسین علیزاده فرهاد فخرالدینی همکاری داشته‌ است.